Τεύχος 1
Ενότητες
Φωτό & Βίντεο
Δημοφιλή Άρθρα
Εορτολόγιο (νέο ημ.)
27/7 Παντελεήμων, Μεγαλομάρτυς *
ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ, ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΣ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ Ο Άγιος Παντελεήμων (Παντολέων το πρότερον όνομα) καταγόταν από τη Νικομήδεια της Μικράς Ασίας και έζησε στα χρόνια του Μαξιμιανού (286 - 305 μ.Χ.). Πατέρας του ήταν ο Ευστόργιος, ο οποίος ήταν Εθνικός (=ειδωλολάτρης), ενώ αργότερα μετά τις νουθεσίες του γιου του έγινε Χριστιανός. Μητέρα του ήταν η Ευβούλη (Αγία και εορτάζει στις 30 Μαρτίου), η οποία προερχόταν από ευσεβή και χριστιανική οικογένεια. Ο Παντολέων εκπαιδεύτηκε στην ιατρική τέχνη από τον πολύ γνωστό και διάσημο ιατρόν Ευφρόσυνο, δόξα μεγάλη έχοντα, ενώ την κατά Χριστόν ιατρική τέχνη έμαθε από τον πρεσβύτερο Ερμόλαο που ήταν ιερέας της Εκκλησίας της Νικομήδειας, από τον οποίον κατηχήθηκε στη χριστιανική πίστη και βαπτίσθηκε.Ο Άγιος Παντελε...
Περισσότερα »
Εορτολόγιο (παλαιό ημ.)
14/7 Νικόδημος ο Αγιορείτης, Όσιος *
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ Ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ Ο Όσιος Νικόδημος γεννήθηκε στη Νάξο το έτος 1749 μ.Χ. από γονείς ευσεβείς και ενάρετους, τον Αντώνιο και Αναστασία Καλλιβούρση (η οποία εμόνασε στην Ιερά Μονή Χρυσοστόμου Νάξου, με το όνομα Αγάθη). Το κατά κόσμον όνομά του ήταν Νικόλαος και από μικρός έδειχνε ότι ήταν άνθρωπος μεγάλης αρετής και φοβερής ευφυΐας. Τα πρώτα του γράμματα τα έμαθε στη Νάξο και έπειτα στη σχολή της ίδιας πόλης επέκτεινε τις γνώσεις του, με δάσκαλο τον αδελφό του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού, Αρχιμανδρίτη Χρύσανθο. Κατόπιν 16 χρόνων πήγε στην Ελληνική σχολή της Σμύρνης, όπου κοντά σε φημισμένους διδασκάλους έλαβε ανώτερη Παιδεία και αρετή. Μετά από ορισμένες περιπέτειες, το 1775 μ.Χ. πήγε στο Άγιον Όρος. Εκεί, στη Μονή του ...
Περισσότερα »
Newsletter
Δωρεά Στον Σύνδεσμό Μας
Συνθήκη Σένγκεν
Η ΣΥΝΘΗΚΗ ΤΗΣ ΝΤΡΟΠΗΣ
Ο π. Μάξιμος αμέσως μετά την καπνογόνο βόμβα που έριξαν τα ΜΑΤ στόν κρόταφο του.Τα ανωτέρω στιγμιότυπα έχουν ληφθεί από video.
9/6/1997
ΠΟΙΚΙΛΕΣ ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΝΓΚΕΝ
( ΣΥΝΕΧΕΙΑ)
Έντονες αντιδράσεις όμως σημειώθηκαν αμέσως και από 100 περίπου βουλευτές από όλα τα κόμματα της Βουλής, από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, τον Δικηγορικό Συλλογον Αθηνών, πολλές θρησκευτικές και κοινωνικές οργανώσεις, πολλά Μοναστήρια και Ηγούμενοι και δη όλες οι 20 Ιερές Μονές του Αγίου Όρους και πλήθος ευσεβών κληρικών και λαικών.
Επίσης θα μείνει ιστορική η “ΣΥΝΟΔΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ” της Ι. Αρχιεπισκοπής ΚΡΗΤΗΣ υπ’ αριθ. 100/11.8.1997.
Πολυσήμαντη η δραστηριοποίηση του Μητροπολίτου Κορίνθου κ.κ. Παντελεήμονος Καρανικόλα τόσο ως προς την επαρκή ενημέρωση του ποιμνίου του όσο και στην μεγάλη συμβολή του στην κινητοποίηση του πιστού λαού ως προς την συμμετοχή του στις καθοριστικές για την εξέλιξη των θεμάτων αυτών, Πορείες που κατά κύριο λόγο οργάνωσε Η ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΘΗΚΗΣ ΣΕΝΓΚΕΝ.
Άξια να μνημονευθεί η Διακήρυξη του Μητροπολίτου Καλαβρύτων και Αιγιαλείας κ. Αμβροσίου από το Μέγα Σπήλαιον Καλαβρύτων…..(15.8.1997), οι ανακοινώσεις των Αγίων Μετεώρων,η δράση του Αγίου Καθηγουμένου της Ι. Μονής Οσίου Γρηγορίου Αγ. Όρους, Αρχιμανδρίτου π. Γεωργίου Καψάνη και πολλών άλλων κληρικολαϊκών πιστών της Εκκλησίας μας.
ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΡΕΙΕΣ
Παρά τις ανωτέρω ποικίλες και αξιοσημείωτες αντιδράσεις αυτό που στάθηκε καθοριστικό τόσο στην ενημέρωση και ενεργοποίηση των Ελλήνων πολιτών,θρησκευομένων και μη,όσο και στην στάση των Ελλήνων Βουλευτών στην συζήτηση και Κύρωση της Συμφωνίας Σένγκεν ήταν οι Συγκεντρώσεις-Πορείες Διαμαρτυρίας των πιστών που οργάνωσε η Συντονιστική Επιτροπή Αγώνος με Πρόεδρο τον Αγωνιστή Αγιο Καθηγούμενο της Ιεράς Μονής Αγίων Αυγουστίνου Σεραφείμ του Σάρωφ, Αρχιμανδρίτου π. Νεκταρίου Μουλατσιώτη, Αντιπρόεδρο τόν π. Μάξιμο Μοναχό Αγιορείτη και Γραμματέα τόν Μ. Μηλιαράκη Εκδότη της Εφημερίδος "Χριστιανική".
Α) Συγκέντρωση στην Πλατεία Κλαυθμώνος και Ειρηνική Πορεία στη Βουλή. (9-6-1997)
Ο μεγάλος παλμός, η αγωνιστικότητα, η φλόγα και η πίστη των συγκεντρωμένων ήταν συγκλονιστική. Συγκλονιστική ήταν κυρίως η αγωνιστικότητα του Μέλους της Συντονιστικής Επιτροπής, Αγιορείτου Μοναχού πατρός Μαξίμου Βαρβαρή ο οποίος έπεσε θύμα δολοφονικής απόπειρας από τα ΜΑΤ έξω από την Βουλή το καθοριστικό εκείνο βράδυ όταν με μια καπνογόνο βόμβα να σκάει, ηθελημένα, στον κρόταφο ,διακομίσθηκε τραυματισμένος εις το Λαικό Νοσοκομείο Αθηνών,νοσηλευόμενος για τρεις ημέρες και φρουρούμενος ως εγκληματίας καθ όλον το 24ωρο από αστυνομικές δυνάμεις. Η γεμάτη αυτοθυσία αγωνιστικότητα και επιθυμία του να ενημερωθεί η κοινή γνώμη για το τόσο φλέγον και καθοριστικό για την πατρίδα μας θέμα της ΣΕΝΓΚΕΝ ενόχλησε τους υψηλά ισταμένους,οι οποίοι εκτός από τις ανυπόστατες κατηγορίες που του απήγγειλαν την νύχτα εκείνη, ενώ βρισκόταν σε κατάσταση τραυματισμού, τον παρέπεμψαν να δικασθεί στις 24-3-99 (η δίκη αναβλήθηκε για τον Οκτώβιο του 1999) με βαρειές κατηγορίες. Από τότε άρχισε ένας αδυσώπητος πόλεμος από τους ιδίους με στόχο την ηθική του εξόντωση. Ο λαός όμως και πλήθος ευσεβών Κληρικών και Αρχιερέων που αγαπά την πατρίδα και την εκκλησία μας αναγνώρισε στο έπακρο τον αγώνα του και του συμπαραστάθηκε ποικιλοτρόπως. Η ιστορική εκείνη νύχτα στάθηκε καθοριστική ώστε η Κύρωση της εν λόγω Συνθήκης να πραγματοποιηθεί μόνο από 142 Βουλευτές, να μην υπάρξει δηλαδή η απαραίτητη πλειοψηφία για την εγκυρότητα της κύρωσης, ώστε να είναι δυνατή η κατάθεση Προσφυγής από την εν λόγω Επιτροπή, εις το Συμβούλιο της Επικρατείας, για την απόδειξη της Αντισυνταγματικότητας της εν λόγω Συνθήκης.
Β) Συνεχόμενη, δεκαήμερος διαμαρτυρία έξω από την Βουλή.
(6–16 /7 /1997)
Ούτε ο καύσωνας του Ιουλίου εμπόδισε εκατοντάδες ευλαβείς πιστούς να διαμαρτύρονται ειρηνικά σ όλη τη διάρκεια του 24ωρου και να διανυκτερεύουν έξω από τη Βουλή με αίτημα να μην υπογραφεί το Προεδρικό Διάταγμα από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και να πραγματοποιηθεί Δημοψήφισμα για να εκφράσει ο Ελληνικός Λαός την Θέληση του αναφορικά με την Συνθήκη, αφού βεβαίως ενημερωνόταν πρώτα αντικειμενικά και σφαιρικά. Γεγονός βέβαια που οι “Δημοκράτες” πολιτικοί μας αγνόησαν επιδεικτικά, παίρνοντας όμως πολλά μηνύματα και εκεί έγκειται η μεγάλη επιτυχία της διαμαρτυρίας αυτής.Σημειωτέον ότι η πολύ μεγάλη προσέλευση του κόσμου τις ημέρες εκείνες δεν ανακόπηκε ούτε διασαλεύτηκε παρά την απαράδεκτη και προκλητική στάση της Αστυνομίας και ιδιαιτέρως των ΜΑΤ που επί 10 συνεχόμενες ημέρες-καθ υπέρβασιν του καθήκοντός τους- εξασκούσαν έμμεση ψυχολογική βία στους συγκεντρωμένους, τους υπευθύνους Πατέρες Μάξιμο Βαρβαρή και Νεκτάριο Μουλατσιώτη, κυρίως όμως εις τα γυναικόπαιδα που αποτελούσαν μεγάλο τμήμα των διαμαρτυρομένων.Γι αυτό και κατατέθησαν ανάλογες Μηνύσεις.
Γ) Συγκέντρωση Διαμαρτυρίας εις την Κόρινθο (3- 8 –1997)
Με την ευλογία της Ι. Μητροπόλεως Κορίνθου, την κινητοποίηση της Συντονιστικής Επιτροπής Αγώνος και την συμμετοχή του Ιερού Συνδέσμου Κληρικών Ελλάδος ( Ι.Σ.Κ.Ε.), οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε με πολύ επιτυχία Παλλαική συγκέντρωση Διαμαρτυρίας κατά της Συνθήκης ΣΕΝΓΚΕΝ, την Κυριακή 3 Αυγούστου και ώρα 7:00-9:00 μ.μ εις το Εθνικό Στάδιο Κορίνθου.
Την έναρξη της Συγκεντρώσεως πραγματοποίησε ο Πρωτοσύγγελος της Ι. Μητροπόλεως Κορίνθου π. Νεκτάριος, ο οποίος με αγάπη απήθυνε εις τούς διοργανωτάς και το συγκεντρωμένο πλήθος τούς θερμούς χαιρετισμούς και την συμπαράσταση στον Δικαιο και Τιτάνειο αυτό αγώνα του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη κ.κ. Παντελεήμονα.
Κυριοι ομιλητές ήταν οι : 1. Αρχιμ/της π. Νεκτάριος Μουλατσιώτης, 2. ο Αγιορείτης Ιερομόναχος π. Χριστόδουλος Αγγελόγλου 3. ο Αγιορείτης Μοναχός π. Μαξιμος Βαρβαρής 4. ο κ.Μανώλης Μηλιαράκης.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το κυρίαρχο χρώμα σε μεγάλο τμήμα των συγκεντρωμένων πιστών ήταν το μαύρο, απ’ το μεγάλο αριθμό των κληρικών που παρευρέθησαν και έδωσαν το αγωνιστικό παρόν τους. Δείγμα της ιδιαίτερης ευαισθητοποίησης της εκκλησίας ( κλήρου και λαού ) της Κορίνθου δια την Συνθήκη Σενγκεν αλλά και για ότι αφορά Ορθοδοξία και Ελλάδα - καρπός της καθοδήγησης και της αγωνιστικότητας του πολιού και σεβάσμιου τοπικού Μητροπολίτου.
Δ) Μεγαλειώδης Συγκέντρωση εις το Πεδίον του Άρεως
(22 ΜΑΡΤΙΟΥ 1998)
Την Κυριακή 22 Μαρτίου 1998 η Συντονιστική Επιτροπή Αγώνος κατά της Συνθήκης Σένγκεν- μετά του Ιερού Συνδέσμου Κληρικών Ελλάδος (ΙΣΚΕ) – πραγματοποίησε μεγαλειώδη, πανελλαδική Συγκέντρωση εις το Πεδίον του Αρεως και εις την συνέχεια ειρηνική και δυναμική Πορεία προς την Βουλή δια την επίδοση ψηφίσματος αναφορικά με το υψίστης Εθνικής σημασίας θέμα των Συνθηκών Μάαστριχτ και Σένγκεν.Σε αυτήν, κατά κοινήν ομολογία και βάσει αντικειμενικών δεδομένων και ντοκουμέντων, που αναλυτικά επέδειξε ο Πατήρ Μάξιμος εις την εκπομπή μας “Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΚΟΣΜΑ” , εις τον Τηλεοπτικό Δίαυλο της Τηλετώρα, που από την πρώτη στιγμή συμπαραστάθηκε στον αγώνα μας, συμμετείχαν άνω των ΕΚΑΤΟ ΧΙΛΙΑΔΩΝ (100.000) Κληρικών και Λαικών.
Για άλλη μια φορά όμως γευτήκαμε την φασιστική νοοτροπία μιας μεγάλης μερίδος των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, η οποία με σημαία την παραπληροφόρηση και την απόκρυψη της αλήθειας-που τόσο αρέσκονται να λέγουν ότι υπηρετούν- από τον Ελληνικό Λαό απέκρυψαν εσκεμμένα το μέγεθος, τον παλμό και την επιτυχία αυτής της συγκεντρώσεως.Δια τούτο εστάλησαν Δελτία Τύπου προς όλεςτις εφημερίδες και τα τηλεοπτικά κανάλια τα οποία σχεδόν όλοι απέκρυψαν.
Ε) ΑΓΡΥΠΝΙΑ κατά των Συνθηκών Σένγκεν και Μάαστριχτ και Νέων Ταυτοτήτων (5 – 6 – 1998)
Η Συντονιστική Επιτροπή οργάνωσε αγρυπνία και ομιλία κατά όλων των ανωτέρω που πραγματοποιήθησαν με θαυμαστή συμμετοχή,ευλάβεια και συγκίνηση την Παρασκευή, 5 Ιουνίου στην Ιερά Μονή των Αγίων Αυγουστίνου και Σεραφείμ Σάρωφ .
Σε επόμενο Τεύχος θα ενημερώσουμε τους εκλεκτούς αναγνώστες μας για όλες τις εξελίξεις που υπέπεσαν στην αντίληψή μας και αφορούν τη σταδιακή προετοιμασία της πλήρους εφαρμογής της Σένγκεν καθώς και τις ΟΨΙΜΕΣ αντιδράσεις πολλών φορέων και εφημερίδων που έρχονται, μετά λύπης μας, να επιβεβαιώσουν τις ανησυχίες που εμείς εκφράζαμε, όταν δια όλους αυτούς ήμασταν μια χούφτα , φανατικών, θρησκόληπτων μελών παραεκκλησιαστικών Οργανώσεων!!!
Ο π. Μάξιμος δίδει Συνέντευξη εις τα Κανάλια
9/6/1997